Noční můry a noční děsy: v čem jsou si podobné, v čem se liší





Noční děsy i noční můry jsou součástí toho, čemu se říká parasomnie: jsou to normální poruchy, které se objevují během spánku a které ho někdy mohou přerušit, jindy ne.

Oba jsou v dětství velmi časté: obvykle se objevují po 2 letech a mohou přetrvávat až do 6 let. A i když nejsou vážné, pravdou je, že obvykle ruší spánek rodiny. Rodiče se obvykle (velmi) vyděsí, když k nim dojde, protože nevědí, co mají dělat nebo jak jednat.

Kromě nočních děsů a nočních můr jsou parasonmiemi také somnambulismus, somniloquy (mluvení ve spánku), bruxismus („skřípání“ zubů) a enuréza (pomočování v posteli). Parasomnie mají obvykle rodinnou anamnézu.

Noční děsy i noční můry jsou častější mezi 2. a 6. rokem života. Jsou to benigní a přechodné jevy.

Noční děsy

V domě je klid, všichni klidně spí. Najednou se ozve panický výkřik. Je Valentýn. Lorena a Ezequiel – její rodiče – rychle jdou do jejího pokoje. Valentin sedí na posteli s vyděšeným výrazem a pláče hrůzou; má oči otevřené a dívá se na pevný bod; Je viděn dezorientovaný a nechráněný, nepoznává a neregistruje své rodiče, nereaguje na neúspěšné pokusy o jeho uklidnění. Vaše srdce bije rychle.

Epizody trvají krátce (mezi 1 a 10 minutami), po kterých se dítě postupně uklidňuje a vrací se normálně spát. Když se dítě ráno probudí, nepamatuje si absolutně nic z toho, co se stalo.

Jde o zcela benigní poruchu, která se obvykle objevuje kolem 2. roku věku a nevyžaduje žádný typ léčby.

Co dělat, když má vaše dítě noční děs:

  • Nebuď malého.
  • Netřes s ním ani na něj nekřič.
  • Nechte to projít a ujistěte se, že se během epizody nezraníte.
  • Pozor: pokud dítě pláče a když jeden z rodičů vstoupí do místnosti, uklidní se, není to noční děs, ale může to být trik, jak je přimět, aby s ním zůstali.

noční můry

Jsou 4:00 ráno. Florencia cítí, že ji něco probouzí. Je to Matylda, která se vyděšená chce dostat do postele svých rodičů. Holčička pláče a říká: „Byl tam pes, který mě chtěl kousnout, bylo to velmi ošklivé…“. Noční můry jsou sny s děsivým obsahem; Jsou tak intenzivní, že probouzejí dítě, vyvolávají pláč a úzkost. Jako všechny sny se vyskytují ve fázi REM, tedy v nejpovrchnější fázi spánku.

Vyskytují se většinou v druhé polovině noci, blízko svítání a po probuzení si dítě sen většinou dokonale pamatuje („byla čarodějnice“, „chtělo mě chytit monstrum“ atd.).

Na rozdíl od nočních děsů se noční můry uklidňují uklidňující přítomností rodičů.

Příčina může souviset s nějakou vnější situací, která dítě vyrušila: film, změna v jejich rutinách nebo příběh, který je vyděsil.

Co dělat, když má vaše dítě noční můru:

  • Uklidněte ho, ovládněte ho a ubezpečte ho, že není důvod se bát.
  • Zkontrolujte, co se děje během dne (vyhýbejte se knihám, filmům nebo televizním pořadům s hororovými scénami, násilím atd.).

 






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Darinka Hudcová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *