Co dělat, když se vaše dítě dusí?





Měli bychom zasáhnout? Nebo je lepší počkat? Doporučení, co dělat a co ne.

Když se někdo dusí, lidé kolem zpanikaří a nevědí, jak se chovat. A co je ještě horší: dokážou provádět manévry, které se dokonce ukážou jako kontraproduktivní.

¡Udusil se!

Někdy se může stát, že se dítě při kojení dusí. Jde to poznat, protože přestává kojit, zčervená a kašle. Tyto epizody se vyskytují častěji, když má matka velkou produkci mléka, zejména v prvních minutách kojení.

Pravdou je, že když se dítě dusí, matka je zoufalá a neví, co má dělat. Až na ojedinělé případy není potřeba zasahovat: dítě většinou kašle a vytlačuje mléko z dýchacích cest bez komplikací. Doporučení pak je nechat ho kašlat, protože kašel je fyziologický obranný mechanismus, který tělo používá k vyloučení potravy nebo cizího tělesa, které způsobuje obstrukci.

Může se však stát, že kašel k uzdravení miminka nestačí. co potom dělat? V takovém případě může matka nebo jiná osoba pomoci následujícími způsoby:

  • Nakloňte hlavičku dítěte dolů pod úhlem 45º, podepřete ho na předloktí a dobře ho držte za bradu.
  • Hlava by měla být níže než trup, ale ne prohnutá.
  • V této poloze mu dejte 5 ran dlaní na záda.

Udusil se cizím tělesem

Pro miminka je normální, že si dají všechno do pusy: je to jejich způsob, jak zkoumat a poznávat svět kolem sebe. A tak není neobvyklé, že se miminko občas udusí nějakým drobným předmětem, který si nechtěně strčilo do krku. Opět se doporučuje nechat ho kašlat, dokud se mu nepodaří uvolnit dýchací cesty. Pokud jej neuvidíte a nejste si jisti, že jej snadno vyjmete, nepokoušejte se předmět odstranit prsty, protože jej můžete omylem zatlačit dále dovnitř.

Pokud se dítěti nedaří cizí těleso vyloučit kašlem, lze použít výše zmíněný manévr. A pokud jej stále nevyhání, budete muset vyzkoušet následující metodu:

  • Položte dítě na záda nakloněná pod úhlem 45º a hlavu nakloněnou na stranu. Prostředníčkem a prsteníčkem zatlačte 5krát na střed hrudníku pod linii bradavek. Každý tlak má za cíl, aby vzduch stoupal průdušnicí a uvolnil dýchací cesty. Pokud se však dušení během několika minut nevyřeší, je nutné dítě rychle odvézt do nemocnice a snažit se vyhnout jakémukoli náhlému pohybu, který by mohl stav zhoršit.

Varovné značky

Zde jsou některé známky toho, že se dítě dusí:

  • Kašel.
  • Zalapal po dechu.
  • Vydává chraplavý nebo syčivý zvuk.
  • Drží se za krk vpředu se zkříženýma rukama (univerzální znak dávení).

Při jídle se udusil!

U malých potravin (bonbony, arašídy, popcorn, slunečnicová semínka), stejně jako u potravin se semeny nebo peckami (hrozny, třešně, jablka, hrušky), hrozí větší riziko udušení, zvláště když je dítě malé.

Co dělat, když se při jídle zaseknete? Jako první opatření převezměte kontrolu nad situací a uklidněte dítě: jemným hlasem a jasnými slovy se ho snažte uklidnit a povzbuďte ho, aby se snažilo kašlat, jak jen může. Pokud je mechanismus kašle vyčerpaný a situace se neřeší, dejte mu 5 ran na záda, mezi obě lopatky. A pokud ani toto nezabere, doporučuje se uchýlit se k „Heimlichovu manévru“ (příjmení lékaře, který jej vymyslel), postupu, který zachránil mnoho životů.

Jak provést Heimlichův manévr

U dětí:

  • Poklekněte za chlapcem.
  • Obejměte ho tak, aby vaše ruce byly před jeho tělem.
  • Pomocí pěsti proveďte sérii rychlých stlačení ve středu břicha, těsně pod žebry.

U dospělých:

  • Technika je stejná, ale osoba, která ji provádí, musí stát za dusícím se jedincem.

Heimlichův manévr pomáhá vytlačit jakékoli jídlo nebo cizí těleso, které blokuje dýchací cesty.






Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Darinka Hudcová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *