První dny bezprostředně po narození dítěte mohou proběhnout v matné blaženosti. Ale bez ohledu na to, jak moc jste šťastní a připravení, realita vás zasáhne někdy během prvních 100 dnů.
Zde je to, co se tento táta dozvěděl o tom, co očekávat během prvních dnů dítěte.
Podle mých zkušeností zábava začíná, když si přinesete svoje robátko domů z nemocnice. V prvních dnech mimo dělohu mají děti tendenci trávit většinu času spánkem. A i když ne, vypořádat se s maličkým novorozencem je mnohem jednodušší, když máte k dispozici celé oddělení lékařů, sester, uklízeček a zásobovačů.
Jste na to sami
Jakmile se vrátíte domů, nastoupí vážnost situace. Jste sami s bezmocným dítětem, jehož jedinými reflexy jsou sání, polykání a dýchání. Všechno ostatní musíte udělat vy, 24.-7. Na tuto zkoušku vás nemůže připravit žádné čtení a zkoumání, i když ji píšete podruhé nebo potřetí. Navzdory tomu, co vám mohou říkat vrčící tetičky, které potkáte v Clicks, nic takového jako snadné dítě neexistuje. Prvních 100 dní bude těžkých, ale také vám představí značku lásky, která se nedá porazit.
Co je normální?
V prvních dnech je jediným úkolem dítěte spát a jíst, ale většina dětí má v určitém okamžiku problémy s prováděním jedné nebo obou těchto věcí. „Nejdůležitější věc, kterou je třeba si zapamatovat,“ vysvětluje pediatr z Kapského Města Dr. Mandy Meyer, „je, že každé dítě je jiné, takže je velmi obtížné definovat ‚normální‘ chování.“
Meyer zdůrazňuje důležitost pravidelných prohlídek na klinice, v neposlední řadě pro příležitost, která matkám umožňuje promluvit si o svých obavách s někým, kdo tomu rozumí. „Samozřejmě nastanou těžké časy,“ vysvětluje, „ale pokud vaše dítě spí, jí a roste, zasloužíte si obrovské poplácání po zádech.“
„Až bude vašemu dítěti šest týdnů, mělo by se usmívat, zírat na jasná světla a tváře a mělo by být vyděšeno hlasitým zvukem. Ve třech měsících by vaše miminko mělo výskat, smát se, natahovat se po věcech a zvědavě otáčet hlavou.“
První dny
Nelze podceňovat obrovský emocionální a fyzický dopad narození dítěte na matku. Někdo, kdo to ví lépe než většina ostatních, je Tamara Zanella, poradenská psycholožka sídlící v Bryanstonu. „Až 85 % maminek trpí náladovostí, obdobím plačtivosti a podrážděnosti, které by mělo přejít, když jsou miminku zhruba dva týdny. Pokud příznaky přetrvávají mnohem déle, pak se pravděpodobně jedná o postnatální depresi (PND) – stav, který postihuje 10–15 % matek.“
„Nedostatek spánku je jednou z nejhorších věcí pro každého nového rodiče,“ vysvětluje Zanella. „Ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a hladinu energie, a pokud se nekontroluje, může se snadno vymknout kontrole. Nový rodič bez jakékoli anamnézy úzkosti nebo deprese si stále potřebuje odpočinout.“ To je důvod, proč Zanella vybízí novopečené maminky, aby využily jakékoli dostupné pomoci blízkých a aby odpustily od pocitu, že ostatní – zejména tatínkové – se o vaše miminko nebudou umět správně postarat.
Ale Zanella pokračuje: „Emoční podpora je stejně důležitá jako praktická pomoc. Lidé mají od mateřství nerealistická očekávání a tlak na to, být „dokonalou mámou“ velmi ztěžuje žádání o pomoc. Z výzkumu víme, že pouhá podpora zmírňuje spoustu stresu, a to i u pacientů s PND. Nemusí to být ani odborná podpora, pouhý rozhovor s jinou matkou, která si prošla stejným druhem věcí, dokáže zázraky.“
Náhradní kolo?
Jako táta je zcela normální cítit se trochu vynechán ze zvláštního pouta, které vzniká mezi mámou a dítětem. Pro změnu toho moc udělat nemůžete. Muži nemohou kojit, navíc většina mužů dostane jen pár dní otcovské dovolené.
Ale, netrapte se. Času je mnoho – například uprostřed noci a v neděli ráno v 5:05 – můžete podat pomocnou ruku. Ať už je to hlídání dítěte, když se maminka sprchuje, praní nebo zajišťování stálé zásoby lednice, prvních 100 dní vám ukáže, jak snadné může být projevit svou lásku.
Důrazně bych také doporučila zavést nějaký druh rutiny, při které budete trávit čas o samotě s dítětem. S mou první dcerou to bylo venčení psů, když přišlo dítě číslo dvě, byla jsem dost sebevědomá na to, abych převzala čas na koupání.
Což mě přivádí k dalšímu bodu: Nestyďte se. Kojit může pouze maminka, ale tátovi nic nebrání v tom, aby přebaloval, koupal nebo stříhal nehty a dělal některé nebo všechny tyto věci, které mu pomohou spojit se s juniorem.
Světlo na konci tunelu
Jak čas utíká a dítě stárne, věci se určitě začnou zlepšovat. Zavedete si jakousi rutinu, která, doufejme, zahrnuje spánek, když je tma, a všichni tři získáte mnohem jasnější představu o své roli ve vašem novém životě.
Kromě toho, v následujících měsících a letech se mnohokrát stane, že si budete přát, abyste měli zpět to mazlivé, závislé a zbožňující novorozeně, takže dejte na mou radu a snažte se, abyste si to užili, dokud to jde…
Rady lékaře
Zde jsou tři zlatá pravidla od Dr. Mandy Meyer:
Jídlo
Pokud jde o krmení, mateřské mléko je rozhodně nejlepší. Krmte podle potřeby, spíše než si tvořit striktní plány – pokud vaše dítě nepřibírá na váze.
Spánek
Zavinout dítě je dobré, protože napodobuje podmínky v děloze. Aby se snížilo riziko Sids, dítě by mělo spát na zádech.
Pláč
Všechna miminka pláčou, ale měli byste vyhledat lékařskou pomoc, pokud je pláč přehnaný, netypický nebo doprovázený vysokou teplotou, přílišným zvracením nebo změnou funkce střev.
Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Darinka Hudcová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com